Vedci SAV prispeli k hlbšiemu pochopeniu cytomegalovírusu

Ilustračný obrázok k výskumu tímu Ivany Nemčovičovej týkajúcemu sa mechanizmov imunitnej odpovede vyvolanej vírusom ľudského cytomegalovírusu (HCMV).

Červenou farbou je znázornený vírusový glykoproteín HCMV UL141 s preferovanými väzobnými miestami, oranžovou farbou je naznačený mechanizmus blokovania imunitnej odpovede. Zelenou farbou je znázornený antagonista - malá molekula, ktorá cieli na vírusový UL141 proteín a potláča jeho funkciu.

Biomedicínske centrum SAV, v.v.i., a Chemický ústav SAV, v.v.i., publikovali v prestížnom odbornom časopise výskum najväčšieho herpetického vírusu. Vedci a vedkyne vysvetľujú molekulárne mechanizmy imunitnej odpovede vyvolanej vírusom ľudského cytomegalovírusu (HCMV). Článok vyšiel v prestížnom Nature Index časopise Journal of Biological Chemistry. Výstupy môžu prispieť k rozvoju imunoterapie pri liečbe nádorových či autoimunitných ochorení.

„Ľudský cytomegalovírus je najväčší herpetický vírus, aký existuje. Je nebezpečný pre ľudí s oslabenou imunitou, môže prispievať k rozvoju onkologických ochorení a doposiaľ neexistuje účinný liek, ktorý by zabezpečil úplné vyliečenie. My sme vyvinuli inhibítor vírusového glykoproteínu, ktorý prispieva k zviditeľneniu vírusu pred imunitnými bunkami, aby ho mohli zničiť,“ vysvetľuje Ivana Nemčovičová, vedúca oddelenia imunológie vírusov BMC SAV, v.v.i., hlavná autorka článku a vedúca výskumu.

Vedci a vedkyne sa vo svojom výskume zamerali na štúdium dôležitých vírusových glykoproteínov, ktoré sa nachádzajú na povrchu vírusu a zároveň na povrchu infikovaných buniek a ktoré manipulujú imunitnú odpoveď. Išlo konkrétne o dva glykoproteíny HCMV UL141 a UL144 známe svojím vplyvom na komunikáciu medzi infikovanými a zdravými bunkami. Skúmali, ako tieto mechanizmy fungujú, pričom využili multidisciplinárny prístup. Experimentálne metódy – molekulárnu a bunkovú biológiu, kryštalografiu, imunologické a virologické testy in vitro, kombinovali s výpočtovými nástrojmi na návrh liečiv.

„Na túto tému existuje len veľmi málo štúdií, pretože DNA glykoproteínov, ktoré skúmame, sa v laboratórnych kmeňoch často stráca v dôsledku spontánnych mutácií vírusu. Študovať ich možno len z klinických vzoriek od pacientov,“ uviedla vedkyňa.

Tím Ivany Nemčovičovej ich mal k dispozícii vďaka spolupráci s britskou Cardiff University.

„Výstupy majú významný presah aj do klinickej praxe. Okrem nádeje pri rozvoji imunoterapie poskytujú nové nástroje na potláčanie patologických imunitných reakcií,“ dodáva Ivana Nemčovičová.

 

Celý článok nájdete tu: https://www.jbc.org/article/S0021-9258(25)00339-4/fulltext

 

 

Kontaktné osoby:

Ela Rybárová, PR manažérka BMC SAV, v. v. i., tel. č.: 0911 744 756

Dr. Ivana Nemčovičová, vedúca Oddelenia imunológie vírusov, Virologický ústav BMC SAV, v. v. i., ivana.nemcovicova@savba.sk

 

Text: E. Rybárová, BMC SAV

Foto a grafika: I. Nemčovičová, BMC SAV; E. Rybárová, BMC SAV (fotografia tímu)