4. stretnutie Alliance4Life, tentoraz v Lotyšsku

Lotyšský inštitút organickej syntézy (LIOS) hostil v dňoch 10. až 12. júna 2019 členov projektu Alliance4Life v lotyšskom meste Jūrmala. Hotel, v ktorom sa stretnutie konalo, sa nachádza na krásnom mieste obklopenom lesom na pobreží Baltského mora. Panoramatický výhľad na more ponúkala zasadacia miestnosť na najvyššom poschodí, kde sa konali plenárne zasadnutia. Toto výnimočné prostredie, rovnako ako veľká pohostinnosť lotyšských kolegov z inštitútu LIOS, veľmi ocenila približne stovka kolegov, ktorí sa zúčastnili na tomto 4. pracovnom stretnutí.

     

Program zahŕňal tri plenárne zasadnutia s prednáškami a prezentáciami významných odborníkov z krajín mimo aliancie, ako aj interných expertov z Alliance4Life. Rastúci záujem o vzdelávanie zo strany členov vyústil do množstva prednášok, ktoré boli zaradené priamo do programu Focus Groups.

      

Rada pre stratégiu a riadiaci výbor mali počas tohto stretnutia veľmi rozsiahly program. Cieľom bolo naplánovať budúce aktivity aliancie, najmä na roky 2020-2021. Výsledkom diskusií vedúcich orgánov bolo niekoľko rozhodnutí a úloh pre komunitu, ako napríklad zapojenie väčšieho počtu výskumných pracovníkov do projektovej spolupráce, budovanie väčšej kapacity na formovanie európskej výskumnej politiky a posilňovanie spolupráce s inými sieťami EÚ. Správna rada prerokovala Memorandum o koncepte porozumenia, ktoré založí Alliance4Life ako stálu štruktúru a  bude podpísané vo Vilniuse v októbri tohto roka. Vedenie sa tiež podrobne zaoberalo návrhom bielej knihy, ktorá obsahuje odporúčania pre politikov. Biela kniha bude vydaná do konca júla 2019.

      

Nakoniec bolo zaznamenaných šesť podcastov a jedno krátke video, ktoré budú použité na ďalšiu podporu práce a výsledkov Alliance4Life v rámci výskumnej a inovačnej komunity EÚ. Tieto budú k dispozícii v septembri po letnej prestávke.

     

Ďakujeme všetkým účastníkom za ich aktivitu, nadšenie, inšpiráciu a dobre odvedenú prácu v Jūrmale!