Decembrová košická vedecká kaviareň s profesorkou Silviou Pastorekovou

profesorka Silvia Pastoreková

Témou decembrovej vedeckej kaviarne bude výskum nádorových ochorení a hľadanie možností ich liečby. Účasť v kaviarni prisľúbila čerstvá nositeľka ocenenia Výnimočná osobnosť vedy na Slovensku za rok 2022 profesorka Silvia Pastoreková, DrSc., generálna riaditeľka Biomedicínskeho centra SAV, v. v. i. Prednáška s názvom „Cesta do hlbín nádorovej bunky“ sa uskutoční dňa 12. decembra 2022 o 18.00 hod. v kinosále Kina Úsmev v Košiciach.

Pochopenie príčin a mechanizmov nádorových ochorení je jedným z predpokladov ich úspešnej liečby. Vedecký výskum nám už priniesol mnoho poznatkov o pôvode a vlastnostiach nádorovej bunky, jej komunikácii s prostredím a schopnosti vyhnúť sa kontrole organizmu. K úplnému porozumeniu všetkých procesov, ktoré v nej prebiehajú a ovplyvňujú priebeh a terapiu rakoviny, však vedie ešte veľmi dlhá cesta. Prednáška vo Vedeckej kaviarni vás prevedie jej úsekom a ukáže, akú úlohu v tomto putovaní zohralo vedecké šťastie.

Profesorka Silvia Pastoreková s manželom a spolupracovníkmi majú v tejto oblasti významné objavy, potvrdené medzinárodnými patentami a ocenené svetovými akademickými inštitúciami. Stačí si dať do vyhľadávača napr. heslo „karbonická anhydráza“… Titul výnimočná osobnosť vedy na Slovensku nie je zďaleka jediným ocenením práce pani profesorky, zoznam je oveľa dlhší, spomenieme len najdôležitejšie – je držiteľkou štátneho vyznamenania Rad Ľudovíta Štúra II. triedy, Krištáľového krídla v kategórii Medicína a veda, Ceny SAV za vedecko-výskumnú činnosť, Slovenka roka 2009 v kategórii Veda a vzdelávanie.

Ocenenie Výnimočná osobnosť vedy na Slovensku za rok 2022, ktorého je prof. Pastoreková čerstvou nositeľkou, udeľuje spoločnosť ESET, ktorá oceňuje výnimočné vedkyne a vedcov na Slovensku od roku 2019. Laureátov hodnotí medzinárodná komisia zložená z výnimočných vedcov svetového formátu, na čele ktorých je osobnosť s Nobelovou cenou. Medzinárodná autorita takejto komisie je zárukou naozaj nestranného a odborného posudku a výberu. Tento rok komisia, ktorú viedla nositeľka Nobelovej ceny za biochémiu profesorka Ada Yonath, udelila túto hlavnú cenu pani profesorke Pastorekovej. Viacerí si ju možno pamätáte z júnovej kaviarne, kedy bola súčasťou trojice vedcov z Virologického ústavu BMC SAV, v. v. i., ktorí nám rozprávali fakty o vírusoch, vrátane toho momentálne najznámejšieho.

Verím, že nie je treba viac slov na uistenie, že našou hosťkou bude naozaj výnimočná osobnosť, nielen slovenskej, ale svetovej vedy.

 

Text: Dr. Ján Gálik, NbÚ BMC SAV, v. v. i.
Foto: Vladimír Šimíček