Európska noc výskumníkov na Slovensku 2022

skúmavka

Európska noc výskumníkov na Slovensku je súčasťou európskej noci výskumníkov, ktorá sa koná naprieč celou Európou a organizuje sa paralelne v 30 štátoch. Po dvoch online ročníkoch sa organizátori na Slovensku tešia, že sa opäť uvidíme naživo, a to už dnes, 30. septembra 2022. Motto 16. ročníka je „Dôverujme vede“, ktorým chcú organizátori divákov a najmä mladých ľudí podnietiť k aktivite a zážitkovému vzdelávaniu. Program bude i v tomto ročníku prebiehať na viacerých miestach na Slovensku, a nájdete v ňom i mnohé zaujímavé ukážky vedy Slovenskej akadémie vied, ako i Biomedicínskeho centra SAV, v. v. i.

Biomedicínske centrum SAV, v. v. i. (BMC SAV, v. v. i.)

BRATISLAVA

V Klub – diskusia

20.00 hod.    Diskusia s finalistami ESET Science Award 2022; Lucia Balážová, Biomedicínske centrum SAV, v. v. i.

Stará tržnica – stánok

Ústav experimentálnej endokrinológie BMC SAV, v. v. i. sa bude venovať téme Pohyb ako liek – v stánku sa dozviete ako náš organizmus profituje z pravidelného cvičenia a čo významné sa v našom tele pri cvičení deje na molekulárnej úrovni, a to nielen vo svale ale aj v tuku, či v mozgu. Cieľom týchto navzájom poprepájaných procesov je, aby sa celé naše telo dokázalo na cvičenie adaptovať a náš výkon (rýchlosť chôdze alebo pamäť) v ideálnom prípade dokonca zvýšiť. Zistíte, ako pohyb a úprava stravovania pomáhajú pri prevencii a liečbe metabolických, neurodegeneratívnych a iných chronických ochorení…

KOŠICE

OC Optima Košice – stánok

Neurobiologický ústav BMC SAV, v. v. i. v stánku pod názvom „Tajomný svet neurónov“ odprezentuje metódy svojej práce, a tiež demonštruje niektoré prejavy nervovej sústavy. Nervový systém je úžasný a tajomný. Návštevníkom povieme a ukážeme niečo málo z toho čo o ňom vieme, z čoho sa skladá, ako získava informácie, akým spôsobom ich šíri a spracúva.

Zaujímavé diskusie so zástupcami a zástupkyňami SAV a stánky pracovísk SAV na Európskej noci výskumníkov 2022 (prehľad)

Program Európska noc výskumníkov (webová stránka)

 

Zdroj informácií a banner: SAVEurópska noc výskumníkov

Ilustračné foto: BMC SAV, v. v. i.