Študenti nakukli pod pokrievku vedeckého šťastia

Serendipity. Jedno z desiatich najťažšie preložiteľných slov, na úvod Dňa otvorených dverí Biomedicínskeho centra (BMC) SAV, vysvetlila jeho riaditeľka, profesorka Silvia Pastoreková. Toto slovo znamená vedecké šťastie, no ide iba o šťastnú náhodu alebo o hlbší objav, ktorý podporuje naše podvedomie? Vedci v tom majú jasno. Vedecké šťastie funguje na jednoduchých, ale o to dôležitejších princípoch. V prvom rade je potrebné naplniť myseľ poznatkami, vďaka čomu naše podvedomie skúša rôzne kombinácie. Až na takomto podklade môže šťastná náhoda osvietiť našu myseľ a odhaliť riešenie, kde následne naša myseľ formuluje samotnú myšlienku. Ako zaznelo z úst profesorky Silvie Pastorekovej, „vedecký objav vyžaduje vedomosti, úsilie a prezieravosť“.

Nielen na vedecké šťastie, ale aj na konkrétne výskumy a poznatky, malo približne 150 študentov bratislavských škôl možnosť nakuknúť. Vedeckí pracovníci odhalili prostredníctvom prednášok a interaktívnych aktivít, ingrediencie pod pokrievkou hrnca, v ktorom po ich správnom primiešaní vznikne vedecký objav.

Ako je to s vedeckým šťastím? (Deň otvorených dverí BMC SAV 2019)

MUDr. Adela Penesová, PhD. z Ústavu klinického a translačného výskumu BMC SAV sa vo svojom výskume venuje obezite, ako aj ochoreniam súvisiacimi s ňou. Ako ale súvisí obezita a tuk? A je tuk pre nás vôbec dôležitý a potrebný? Jednoznačne áno. Ako zaznelo počas prednášky, tuk má v našom tele dôležitú úlohu. Či už ako súčasť bunkových membrán, alebo pre jeho dôležitosť pre syntézu hormónov. Na čo je ale potrebné dávať pozor, sú jeho zvýšené zásoby v tele, ktoré vedú k spomínanej obezite. Samotná obezita, aj u detí a dospievajúcich, vedie k mnohým rizikám. Či už ide o riziko cukrovky, srdcovo-cievnych ochorení, ochorenie pečene a žlčníka a mnoho ďalších, nevynímajúc ani hormonálne zmeny, ktorými prechádza i každý tínedžer. Doktorka Penesová k téme dodáva, že vzhľadom na pozitívne, ale aj negatívne pôsobenie tuku v našom tele, „žiadny extrém nie je dobrý“.

Po zaujímavej téme o tuku a obezite, nasledovala otázka, či sa dá predísť rakovine, čo ju spôsobuje a aká dôležitá je prevencia. Ing. Silvia Schmidtová, PhD. a Mgr. Ján Roška z Ústavu experimentálnej onkológie BMC SAV uviedli, že rakovina nie je jedno ochorenie, ale skupina nádorových ochorení, ktorých je okolo 200, a kde môže byť postihnutý každý orgán. Ako sa to ale celé začne a prečo sa to stane? V tele máme niekoľko biliónov živých buniek, ktoré po poškodení na úrovni genetickej informácie chemickým, fyzikálnym alebo biologickým zásahom poškodia DNA, a dôjde k zmene vlastností bunky. Aj preto je ochrana DNA taká dôležitá. Po týchto informáciách študenti predbehli tému a hneď zaznela otázka, čo vieme urobiť pre to, aby sme rakovinu nedostali. Jednoduchá odpoveď neexistuje. Určite sa ale môžeme vyhýbať rizikovým faktorom ako je vylúčenie fajčenia, minimalizovanie údenín a grilovaných potravín, zdravé stravovanie a v nadväznosti na predchádzajúcu tému, všetkého veľa škodí. V sále zašumelo 🙂

          

Od RNDr. Alexandry Zahradníkovej, PhD. z Ústavu experimentálnej endokrinológie BMC SAV sa študenti dopočuli niečo o srdci a jeho raste. Študenti sa z prednášky dozvedeli zaujímavú skutočnosť, a to, že rast srdca je spôsobený záťažou. Srdce dobre funguje pri zdravej záťaži, no prestáva fungovať pri záťaži nezdravej. A na tú si treba dávať pozor. Ale aká to je?, chceli si overiť študenti, ktorí už niečo šípili. A dr. Zahradníková im to i potvrdila. Pre srdce je nezdravá záťaž napríklad vysoký tlak, fajčenie, stály stres, čiže také, čo pôsobia neustále a neumožňujú regeneráciu, a samozrejme aj obezita, čím nadviazala na tému doktorky Penesovej. A čo mladej generácii na koniec odkázala? „Pravidelne si zašportujte, choďte do prírody a na hory, jedzte vyvážene a s mierou a neulievajte sa z písomiek!“

V plnej sále zaznela i téma vírusov a ochrany pred nimi. Predstavila ju Mgr. Miriam Mikušová z Virologického ústavu BMC SAV a jej výsostnú aktuálnosť ocenili svojimi otázkami i samotní študenti. Dozvedeli sa ako vírusy vyzerajú, prečo sa tak ľahko šíria, no nezabudlo sa ani na to, či a ako pomáha očkovanie, akú liečbu zvoliť, kedy vzniká epidémia a pandémia, ale aj skutočnosť, že vírusy môžu aj pomáhať. A práve očkovanie a prevencia pred vírusovým ochorením vzbudilo najviac otázok. Ako sa teda brániť voči vírusom? Očkovaním a zakrývaním si úst pri kašľaní, odporúča mladá doktorandka Miriam, ktorá dodala i pár typov na liečenie sa. „Nezabúdajte na pokojný režim a nemýliť si pri liečbe antibiotiká a antivirotiká“.

            

Súčasťou informačného kokteilu boli i interaktívne aktivity, ktoré názornou formou podporili samotné prednášky. Študenti si mohli vytvoriť model DNA závitnice zo sladkostí a vyskúšať si izoláciu DNA z banánu, čím mali možnosť bližšie spoznať jej štruktúru. V rámci prevencie proti obezite, ako i iným chorobám, si mohli odmerať tlak, pokojový metabolizmus, rozšírili si vedomosti v oblasti zdravého životného štýlu a vyskúšali si svoju silu. Nezabudlo sa ani na vírusy. Študenti pozorovali živočíšne bunky a v priamom prenose videli, ako si vedci pomáhajú pri zobrazovaní infikovaných buniek. Taktiež sa pozreli na jednotlivé štádiá vývoja kliešťa, učili sa rozoznávať viaceré typy kliešťov, ako aj rozdiely medzi samcom a samičkou. A môžu byť vírusom infikované i rastliny? Študenti sa dozvedeli, že áno. Vírusy dokážu infikovať všetko živé na Zemi.

A čo na záver bratislavského Dňa otvorených dverí Biomedicínskeho centra SAV? Mladá generácia si zasúťažila v pipetovaní a tie najzaujímavejšie otázky získali malé ceny.

                 

Súčasne s bratislavským Dňom otvorených dverí sa podobná akcia konala aj Neurobiologickom ústave BMC SAV v Košiciach. Pre účastníkov tam pripravili stanovištia, ktoré ich previedli pracoviskami základného výskumu pre výskum centrálneho nervového systému. Navštívili operačný trakt, histologické laboratórium a behaviorálne laboratórium, kde si mohli vyskúšať prípravu/rezanie vzoriek na kryostate, spôsoby farbenia preparátov, testovaciu miestnosť pre zvieratá s bežiacimi pásmi a vodným labyrintom a mnoho ďalšieho.

 

Deň otvorených dverí BMC SAV v Bratislave, ako i v Košiciach, sa konal v rámci Týždňa vedy a techniky na Slovensku 2019.

 

Foto: Mgr: Veronika Zahradníková, BMC SAV