Tisíce ľudí žili vedou na podujatí My sme SAV

Návštevník podujatia My sme SAV 2024 na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave pri testoch sily stisku.

Návštevník podujatia My sme SAV 2024 na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave v stánku BMC SAV, v. v. i. pri testoch sily stisku.

Tisíce veľkých aj malých návštevníkov sa prišlo dotknúť vedy na naše najväčšie popularizačné podujatie My sme SAV, ktoré sa konalo 14. až 15. júna na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave. Na pódiu zažiarili vedci zo Slovenskej akadémie vied nielen s prednáškami, ale aj s tancom, hudbou, zábavou či mágiou. V stánkoch sa predstavilo takmer tridsať ústavov a výskumných centier akadémie.

Podpredseda Slovenskej obezitologickej asociácie a zamestnanec Biomedicínskeho centrum SAV, v. v. i. doc. MUDr. MSc. Peter Minárik porozprával na pódiu podujatia My sme SAV o tom, že obezita je jednou z hlavných príčin rakoviny a pridal aj desať odporúčaní, ako sa dá rakovine najlepšie predchádzať.

Vedkyne a vedci z Biomedicínskeho centra SAV, v. v. i. skúšali pamäť návštevníkov, ale aj ich zdravotnú kondíciu. Záujemcovia sa mohli dozvedieť, aké majú percento svalov či tuku, vyskúšať silu stisku, zmerať si hodnoty cukru v krvi alebo vyskúšať fixkové čuchové testy na diagnostiku Parkinsonovej choroby. Lúštiteľov čakal tukový aj genetický kvíz a deti skladanie obrázkov zo špičiek pipiet či omaľovánky zo sveta vedy, medzi nimi aj superhrdina – hnedá tuková bunka. Spoločnou témou prezentácie bol metabolizmus.

Podujatie My sme SAV Slovenská akadémia vied organizovala po štvrtý raz. V rokoch 2018 a 2019 sa konalo na bratislavskom Primaciálnom námestí a v roku 2023 na Námestí M. R. Štefánika. Každoročne sa teší priazni tisícok návštevníkov.

 

Text: Ela Rybárová, BMC SAV, v. v. i.; Monika Tináková

Foto: Ela Rybárová, BMC SAV, v. v. i., Katarína Gáliková