Virológovia z BMC SAV budú testovať s komponentmi vyrábanými na Slovensku

Laboratórium kde prebieha testovanie koronavírusu

Vedci zo slovenských spoločností MultiplexDX, Lambda Life a ProScience Tech spojili sily s virológmi z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied (BMC SAV) a zostavili sadu reagencií podľa protokolu Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre spoľahlivú detekciu vírusu SARS-CoV-2. V prvej fáze je v pláne vyrobiť a dať k dispozícii 100-tisíc PCR testov.

„Podobne, ako sme štátu na začiatku ponúkli podieľať sa na testovaní, teraz považujeme za povinnosť pomôcť overovať funkčnosť nového kitu. Primery a próby vnímame od začiatku ako kritický materiál, ktorý musí byť nepretržite dostupný na testovanie. Je výbornou správou, že tieto látky si už Slovensko dokáže vyrábať vo vlastnej réžii. Počas uplynulých týždňov sme veľmi intenzívne porovnávali citlivosť a funkčnosť tejto novej zostavy so štandardnými zostavami, ktoré používame na rutinné testovanie. V tomto smere spolupracujeme aj s tímom Tomáša Szemeša z Vedeckého parku UK. Veľmi nám v tom pomáha aj fakt, že sme získali a charakterizovali prvé izoláty koronavírusu zo slovenských pacientov, ktoré teraz môžeme využívať ako referenčný materiál,“ povedal virológ RNDr. Boris Klempa, DrSc. z BMC SAV.

V súčasnosti sa diagnostické PCR testy validujú, následne by mali prejsť certifikáciou.

„Tu nejde o žiadny experiment. Postupujeme presne podľa protokolu Svetovej zdravotníckej organizácie, len teraz je testovanie vyskladané z komponentov, ktoré si vyrábame na Slovensku,“ dodal virológ.

Na tlačovej konferencií o tom informoval Robert Mistrík, člen permanentného krízového štábu, za prítomnosti premiéra Igora Matoviča a slovenských vedcov, ako i odborníkov participujúcich na príprave testov. Nadácia ESET podporila vývoj testu a poskytla finančné prostriedky na prvých 100-tisíc kusov z Fondu na podporu účinnej diagnostiky a prevencie ochorenia COVID-19.

Ako sa v BMC SAV testuje koronavírus (článok)

 

Zdroj: Tlačová konferencia a tlačová správa ESET
Foto: SAV