10 najčastejších otázok ohľadom analýzy kliešťov pre verejnosť v BMC SAV

kliešte

Našli ste na sebe, svojich blízkych alebo domácich zvieratkách kliešťa a chcete si ho nechať otestovať na prítomnosť pôvodcov infekčných chorôb? Využite službu Virologického ústavu Biomedicínskeho centra SAV (BMC SAV) určenú verejnosti. V našich laboratóriách vykonávame analýzy prítomnosti viacerých baktérií a parazitov, konkrétne rickettsií, borelií, anaplaziem, babézií a bartonel.

Prinášame vám 10 najčastejších otázok, ktoré nám ohľadom analýzy posielate:

  1. Kedy môžem priniesť kliešťa? Kedykoľvek medzi 7.00 – 17. 00 hod.
  2. Kde a komu môžem kliešťa odovzdať? Kliešťa nechajte v krabici na to určenej, umiestnenej na vrátnici Virologického ústavu BMC SAV na Dúbravskej ceste 9. Krabicu každý deň kontrolujeme, takže si Vášho kliešťa nájdeme.
  3.  Prečo sa nedá dovolať na uvedené telefónne číslo? Pracujeme v laboratóriu, a vtedy s Vami nie je možné telefonicky komunikovať.
  4. Ako teda získam ďalšie informácie? Napíšte nám Vaše otázky na email: analyzakliesta@gmail.com
  5. Musí byť kliešť živý? Životaschopnosť kliešťa zaručuje presnejšie výsledky. Analyzovať môžeme kliešťa v podstate v ľubovoľnom stave, avšak výsledky analýzy sú menej spoľahlivé, nakoľko dochádza k degradácii nukleových kyselín, na základe ktorých robíme analýzy.
  6. Čo ak kliešť nie je celý? Pokiaľ chýba len hypostóm (ľudovo nazývané: hlavička), nie je problém. Ak sa však podarí kliešťa roztrhnúť a vytlačiť jeho obsah, môžu byť ovplyvnené výsledky analýzy.
  7. Kedy mám uskutočniť platbu? Platbu realizujte až po pridelení variabilného symbolu, ktorý posielame keď máme Vášho kliešťa v laboratóriu a naozaj je to kliešť. Nerealizujte platbu skôr!
  8. Kedy dostanem výsledok analýzy? Analýzy realizujeme zväčša raz do týždňa. Keď je platba pripísaná na účet ústavu, výsledok odošleme. Nikdy to netrvá dlhšie ako 10 pracovných dní.
  9. Treba posielať doklad o zaplatení poplatku? Nie. Neposielajte nám výpisy z Vášho účtu. Informáciu o prijatej platbe nám poskytne naše ekonomické oddelenie.
  10. Odobral som si z tela viac kliešťov. Treba zaplatiť za analýzu každého zvlášť? Pokiaľ kliešte cicali na jednom človeku/zvierati, je možné ich analyzovať spolu a teda zaplatiť jednu analýzu. Ak kliešte cicali na rôznych ľuďoch, je vhodné urobiť analýzu každého kliešťa zvlášť.

 

Objednávku analýzy prítomnosti pôvodcov infekčných chorôb v kliešťoch nájdete v sekcii Verejnosť / Služby

Ďalšie informácie o analýze kliešťov nájdete v článku Analýza chorôb v kliešťoch pre verejnosť

Viac o kliešťoch: Pozor na kliešťa!