Seminar Speaker Series – Prof. Rubén Fernández-Busnadiego (18. 03. 2021)

Plagát k podujatiu projektu CAPSID. Informácie z plagátu sú aj súčasťou textu

Prednáška Prof. Rubén Fernández-Busnadiego, ktorý pôsobí v Univerzitnom medicínskom centre v Göttingene v Nemecku, pod názvom „Unraveling the structure of toxic protein aggregates in situ“ zo série prednášok ,Seminar Speaker Series´ projektu CAPSID sa bude konať dňa 18. marca 2021 o 14.00 hod. prostredníctvom on-line vysielania cez aplikáciu ZOOM.

Profesor Fernández-Busnadiego získal v roku 2018 cenu Walthera Flemminga Nemeckej spoločnosti pre bunkovú biológiu, ktorá ocenila jeho špičkové práce v oblasti elektrónovej kryotomografie a kryomikroskopie.

Témou seminára profesora Fernández-Busnadiego bude skúmanie štruktúr toxických proteínových agregátov priamo vo vnútri buniek.

Vieme, že agregácia bielkovín je charakteristickým znakom mnohých neurodegeneratívnych chorôb, napríklad ako Parkinsonovej choroby, laterálnej sklerózy a mnohých ďalších. Mechanizmy spájajúce agregáciu s neurotoxicitou však stále nie sú dostatočne pochopené, pretože o natívnej štruktúre práve týchto proteínových agregátov vo vnútri buniek sa vie veľmi málo. Profesor Fernández-Busnadiego nám predstaví metódy ako analyzovať štruktúry týchto toxických agregátov v nedotknutých bunkových prostrediach a to pri molekulárnom rozlíšení. Túto výzvu rieši aj pomocou najnovšieho vývoja v kryoelektrónovej tomografii.

Na záver môžeme tiež diskutovať o tom, ako tieto jeho výsledky a metódy prinesú nové svetlo do bunkových mechanizmov nielen pri neurodegenerácii.

 

Projekt CAPSID a jeho aktivity je spolufinancovaný Európskym fondom regionálneho rozvoja v rámci programu Interreg V-A Slovensko-Rakúsko.

Viac informácií o prednáške, ako aj registrácia na webovej stránke projektu: https://capsid.vbcf.ac.at/events/

ANOTÁCIA a PRIHLASOVACIE ÚDAJE PREDNÁŠKY (pdf)

 

Predchádzajúce semináre v roku 2021:

Seminar Speaker Series – Prof. Daniel Häussinger (11. 03. 2021)
Seminar Speaker Series – Prof. Yossi Paltiel (04. 03. 2021)
Seminar Speaker Series – Prof. Matthias Wilmanns (04. 02. 2021)
Seminar Speaker Series – Prof. Imre Berger (28. 01. 2021)
Seminar Speaker Series – Prof. Olwyn Byron (21. 01. 2021)
Seminar Speaker Series – Dr. Jacob Bauer (14. 01. 2021)

Organizátori: