Seminar Speaker Series – Prof. Imre Berger (28. 01. 2021)

Plagát k podujatiu projektu CAPSID. Informácie z plagátu sú aj súčasťou textu

Prednáška Prof. Imre Bergera momentálne pôsobiaceho na Univerzite v Bristole, pod názvom „The Bristol MultiBac Platform in the COVID19 Response: New avenues to combat the pandemic“ zo série prednášok ,Seminar Speaker Series´ projektu CAPSID sa bude konať dňa 28. januára 2021 o 14.00 hod. prostredníctvom on-line vysielania cez aplikáciu ZOOM.

Štvrtkový seminár je venovaný problematike, ktorá reaguje na aktuálnu pandémiu koronavírusu.

Prednášať bude profesor Imre Berger, pôvodom z Budapešti, momentálne pôsobiaci na Univerzite v Bristole, ktorý je profesorom v odbore Biochémia a zaoberá sa najmä modernými technológiami k produkcii proteínových multikomplexov a ich štruktúrou a funkciou.

Profesor Berger a jeho tím z Max Planck-Bristol Center for Minimal Biology sa v aktuálnej reakcii na COVID-19 zaoberá analýzou štruktúry SARS-CoV-2 Spike proteínu výkonnou zobrazovaciou technikou elektrónovej kryo-mikroskopie (cryo-EM). Tieto techniky umožnili vedcom nahliadnuť hlboko do ‚Spike‘ proteínu a identifikovať jeho molekulárne zloženie. Analýza neočakávane odhalila prítomnosť malej molekuly, kyseliny linolovej (LA), uloženej v malej dutine proteínu Spike. LA je voľná mastná kyselina, ktorá je nevyhnutná pre mnoho bunkových funkcií, pričom ľudské telo nemôže LA produkovať samostatne. Namiesto toho telo absorbuje túto základnú molekulu prostredníctvom stravy. Je zaujímavé, že LA hrá zásadnú úlohu pri zápaloch a imunitnej modulácii, ktoré sú kľúčovými prvkami progresie ochorenia COVID-19. LA je tiež potrebná na udržanie bunkových membrán v pľúcach, aby sme mohli správne dýchať.

Bergerov tím tiež objavil významné miesto tzv. ‚drugable pocket‘ v proteíne SARS-CoV-2 Spike, ktoré by mohlo pri vhodnom obsadení zabrániť vírusu pri infikovaní ľudských buniek. Tieto objavy sa rýchlo stali potenciálnym ‚kľúčovým hráčom‚ v boji so súčasnou pandémiou, pričom antivírusové látky vyvinuté na báze malých molekúl, ktoré presne zapadajú do tohto potenciálneho miesta, by mohli pomôcť eliminovať COVID-19.

 

Projekt CAPSID a jeho aktivity je spolufinancovaný Európskym fondom regionálneho rozvoja v rámci programu Interreg V-A Slovensko-Rakúsko.

Viac informácií o prednáške, ako aj registrácia na webovej stránke projektu: https://capsid.vbcf.ac.at/events/

ANOTÁCIA a PRIHLASOVACIE ÚDAJE PREDNÁŠKY (pdf)

 

Predchádzajúce semináre:
Seminar Speaker Series – Prof. Olwyn Byron (21. 01. 2021)
Seminar Speaker Series – Dr. Jacob Bauer (14. 01. 2021)
Seminar Speaker Series – Dr. Andreas Schwaighofer (17. 12. 2020)
Seminar Speaker Series – Prof. Niels de Jonge (10. 12. 2020)
Seminar Speaker Series – Dr. Jeffrey A. Chao (03. 12. 2020)
Seminar Speaker Series – Dr. Saha (12. 11. 2020)
Seminar Speaker Series – Dr. Alex Fish (15. 10. 2020)
Seminar Speaker Series – Prof. Jörg Menche (08. 10. 2020)
Seminar Speaker Series – Prof. Ohad Medalia (25. 06. 2020)
Seminar Speaker Series – Dr. Florian Schur (28. 05. 2020)
Seminar Speaker Series – Prof. Peijun Zhang (07. 05. 2020)
Seminar Speaker Series – Dr. Arthur Sedivy (30. 04. 2020)
Seminar Speaker Series – Dr. Bertrand Raynal

Organizátori: